Najbardziej innowacyjne doświadczenia w grach w 2024 roku

Świat gier przebył długą drogę od pokaźnych konsol, które zajmują całą szafkę oraz rozrywki dla nastolatków i dorosłych żyjących w piwnicach swoich rodziców. W zasadzie ankieta Savanta twierdzi, że 9 z 10 Polaków grało w coś w trakcie poprzedniego roku, podczas gdy 54% robi to codziennie. Jako że krajobraz gamingu staje się coraz bardziej inkluzywny oraz zróżnicowany, liczba graczy wzrasta. Za rozwojem idą technologiczne postępy oraz innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że to popularne hobby staje się bardziej immersyjne.

Nadszedł najwyższy czas na to, aby przyjrzeć się najbardziej popularnym trendom w świecie gamingu.

Gry mobilne wciąż na topie

Z całym szacunkiem dla tradycyjnych konsol, to wciąż smartfony pozostają najbardziej lubianym narzędziem do gry. Obecna technologia wspiera natychmiastowy dostęp do milionów aplikacji gier ze świetną grafiką tak jak te prezentowane przez tytuły automatów online. Wisienką na torcie jest wygoda: każdy posiadacz telefonu może przetestować dowolną grę o dowolnej porze.

 

Wcześniej wspomniany raport zauważa również pewne interesujące trendy w świecie gier mobilnych:

 

  • kobiety chętniej grają na urządzeniach mobilnych od mężczyzn,
  • dwie trzecie mobilnych graczy w Polsce jest w związku małżeńskim lub cywilnym,
  • 46% codziennych graczy mobilnych ma powyżej 40 lat.

Czas dołączyć do (R)ewolucji gry w chmurze

Piętnaście lat temu wszyscy nagłaśniali temat technologii związanych z chmurą. Teraz korzystamy z nich bez zastanawiania się. Weszło to również w świat gier, obejmując nawet najlepsze sloty do rozgrywki w sieci, chociaż w znacznie wolniejszym stopniu, niż się spodziewano. Wciąż potencjał technologii chmury jest masywny oraz nie powinien być łatwo ignorowany. Mimo tego, że niektóre firmy nadal mają problem z wdrożeniem tej technologii, Nintendo obejmuje prowadzenia wraz z wyselekcjonowanym wyborem tytułów, które korzystają z chmury Ubitus.

Gry z generowaną sztuczną inteligencją zapewniające naturalistyczne doświadczenie

Sztuczna inteligencja jest prawdopodobnie najbardziej popularnym słowem dekady, dlatego nic dziwnego, że jej wpływ jest widoczny również w świecie gier wideo. Twierdzi się, że gry z generowaną sztuczną inteligencją wzbogacą doświadczenie graczy poprzez sprawienie, że postacie będą wyglądały bardziej realistyczne, a konwersacje będą bardziej płynne i mniej automatyczne. Krajobraz gamingowy, obejmujący różnorodne gry oraz bonusy w kasynie ułatwiające start, do którego wejdą gracze stanie się bardziej realistyczny, bez względu na to, czy zawitamy w samym kasynie, piekarni, stadionie piłkarskim czy w mieście zainfekowanym przez zombie.

 

Bohaterzy niezależni jako pierwsi odczują wpływ generowania SI, ale wkrótce SI usprawni również sposób, w jaki gracze wchodzą w interakcje z własnymi postaciami.

Rzeczywistość rozszerzona vs rzeczywistość wirtualna vs Extended Reality

Wielu graczy w Polsce zastanawia się, o co chodzi z tą trójką. Zakłopotanie staje się jeszcze większe w momencie, gdy zdamy sobie sprawę, że media korzystają z tych wszystkich trzech nazw naprzemiennie, mimo że każda z nich kryje za sobą zupełnie inne znaczenie.

 

Rzeczywistość rozszerzona dodaje nowe elementy do otoczenia graczy, które fizycznie istnieje. Zatem, na przykład, jeśli gramy w grę o zombie, okulary AR mogą dodać potwory za rogiem.

 

Rzeczywistość wirtualna podlega w pełni wyobraźni. Nie ma w niej prawdziwych elementów, mimo że grafika może stać się tak bardzo realistyczna, jak to tylko możliwe. Na przykład okulary VR mogą wizualizować całą wioskę przejętą przez zombie. Oczywiście nadal będziemy bezpieczni z poziomu własnego pokoju.

 

Extended Reality (XR) to ogólny termin bez polskiego odpowiednika, który określa wszelkie technologie, które w jakiś sposób pomagają stworzyć odmienną rzeczywistość. Jako termin, XR obejmuje zarówno istniejącą technologię, jak i algorytmy, które dopiero pojawią się na rynku. Możliwe jest, że wszystkie konsole do gier, nawet smartfony, wprowadza tego rodzaju technologie w nadchodzącej dekadzie.

 

Czy jesteśmy gotowi zagrać w swoją ulubioną grę wideo? A co powiemy na wykorzystanie nowych technologii? Przemienią doświadczenie graczy na zawsze i sprawią, że każda gra wideo stanie się ekscytującym, aczkolwiek łatwo dostępnym, blockbusterem.