Zestaw sprzęgła — kiedy wymienić sprzęgło na nowe?

 

Sprzęgło jest ważną częścią każdego samochodu. Bez niego nie jest możliwe korzystanie z auta, więc warto wiedzieć, kiedy i jak je wymienić.

Rola sprzęgła w samochodzie

Sprzęgło należy do układu przeniesienia napędu. Przekazuje ono moment obrotowy między kołem zamachowym silnika zamontowanym na wale korbowym a wałkiem sprzęgłowym skrzyni biegów, a następnie moment obrotowy trafia na koła samochodu.

Sprzęgło:

  •     Umożliwia     zmianę biegu na wyższy lub niższy
  •     Pozwala     na łagodne zatrzymanie pojazdu (bez zatrzymania silnika)
  •     Zapobiega     szarpaniu i pozwala na płynne ruszanie
  •     Chroni     skrzynię biegów i inne części układu napędowego przed     drganiami z silnika.

Sprzęgło — najważniejsze elementy 

Tarcza sprzęgła. Przypomina okrągły metalowy talerz, który ma okładziny cierne — jej główny element. Głównym zadaniem tarczy jest przenoszenie momentu obrotowego na skrzynię biegów.

Koło zamachowe. Współpracuje bezpośrednio z wałem korbowym silnika i jest do niego przykręcone specjalnymi śrubami.

Docisk. Jest na stałe przymocowany do koła zamachowego, przez co obraca się wraz z nim. Odpowiada za dociskanie tarczy do koła zamachowego.

Łożysko wyciskowe. Po wciśnięciu pedału sprzęgła, łożysko naciska na sprężynę talerzową docisku, przez co może dojść do rozłączenia sprzęgła.

Jak działa sprzęgło cierne?

Sprzęgła cierne obecnie cieszą się największą popularnością. Praca tego podzespołu zaczyna się od momentu naciśnięcia przez kierowcę pedału sprzęgła, co powoduje, że tarcza dociskowa zostaje odsunięta od tarczy sprzęgłowej znajdującej się na wielowypuście wałka sprzęgłowego, czyli nacisk na tarczy sprzęgła ustaje i ustaje również siła tarcia. Teraz możliwa jest zmiana biegów, jako że tarcza sprzęgłowa i pozostałe elementy układu napędowego wirują niezależnie od wału korbowego silnika. Gdy kierowca puści pedał sprzęgła, tarcza dociskowa zostaje z powrotem dosunięta do tarczy sprzęgłowej, czyli znowu obraca się w rytmie prędkości obrotowej wału korbowego silnika.

 

Kiedy wymienić sprzęgło?

Udaj się do mechanika, kiedy rozpoznasz następujące objawy awarii sprzęgła:

  •     Występują     problemy z jazdą pod górę, samochód może mieć problem z     podjechaniem nawet pod małe wzniesienie.
  •     Auto     „ospale” rusza z miejsca
  •     Wyczuwalny     smród spalenizny w kabinie, co sugeruje, że przegrzanie części.
  •     Sprzęgło     się ślizga, czyli samochód nie przyspiesza, nawet kiedy obroty     silnika rosną.
  •     Kłopoty     z załączeniem biegów, głównie dotyczy biegu pierwszego i     wstecznego.
  •     Auto     szarpie przy ruszaniu.
  •     Wyczuwalny     twardy pedał sprzęgła.
  •     Szum     spod maski auta, który występuje głównie po wciśnięciu     sprzęgła.

 

Jak wymienić sprzęgło?

Sprzęgło można wymienić na dwa sposoby: można wymienić poszczególne części sprzęgła lub kupić gotowy zestaw sprzęgła (patrz zdjęcie wyżej). Zestawy zwykle zawierają koło zamachowe, tarczę, łożysko, docisk i śruby. Zalecamy użycie zestawu sprzęgła, ponieważ jest to lepsze propozycja dla Twojego portfela. Pojedyncza część (np. tarcza) i zestaw zwykle kosztują tyle samo, więc oszczędzasz pieniądze i masz gwarancję, że za jakiś czas nie zepsuje się inna część (części mają zwykle tę samą żywotność) i będziesz zmuszony/a jeszcze więcej dopłacić.

Odradzamy samodzielną wymianę sprzęgła, jeśli nie masz doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Na przykład podczas wymiany należy zdemontować skrzynię biegów, która jest bardzo ciężka; w niektórych pojazdach umieszczenie silnika i skrzyni pod maską jest trudno dostępne.