Jak dobrać opony do samochodu?

Dobrze dobrane opony samochodowe to optymalna przyczepność podczas jazdy, precyzja kierowania na zakrętach, a także krótsza droga hamowania. To jedyny element auta, który ma stały kontakt z podłożem, dlatego ich jakość oraz odpowiednie dopasowanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa kierowcy i jego pasażerów. Na jakie parametry przy zakupie opon powinniśmy zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon?

  • Rozmiar opon – czyli inaczej średnica danej opony. Do każdego auta producent zaleca inny, dedykowany rozmiar ogumienia, który znajdziemy w instrukcji obsługi lub na tabliczce znamionowej. Na lato przyjęło lepiej wybierać opony szersze, a na zimę węższe. Opony szersze gwarantują krótszę drogę hamowania, są również podatniejsze na aquaplaning.
  • Data produkcji – bardzo ważny parametr od którego w dużej mierze zależy żywotność opon. Im starsze opony, tym większa konieczność ich wymiany z powodu zmian starzeniowych gumy i innych czynników ujawnionych podczas przeglądu.
  • Typ bieżnika – do wyboru mamy opony symetryczne, asymetryczne i kierunkowe.

opony symetryczne gwarantują niższe opory toczenia i lepszy komfort akustyczny.

opony asymetryczne posiadają bieżnik, który jest mocniej ponacinany od strony wewnętrznej, co wpływa na lepsze odprowadzanie wody. Zewnętrzna część tego typu opon ma sprawdzać się podczas jazdy na zakrętach i na prostej drodze.

opony kierunkowe cechuje określony kierunek toczenia, na co trzeba uważać podczas ich montażu.

  • Głębokość bieżnika – wysokość bieżnika pozwala sprawdzić zużycie opon. Najczęściej wynosi 8 mm i więcej.
  • Opór toczenia – jest to parametr określający siłę działającą przeciwnie do kierunku jazdy opony. Im mniejszy opór toczenia w wybranym modelu opon, tym niższe zużycie paliwa.
  • Producent – wybór opon na polskim rynku jest zróżnicowany. Wybierać możemy pomiędzy producentami klasy ekonomicznej, średniej po premium. W klasie ekonomicznej popularne są opony Dębica, Kormoran, Matador, Sava. Do producentów klasy średniej należą tacy producenci jak: Kleber, Fulda, Hankook. Opony klasy premium oferuje Michelin, Pirelli, Nokian oraz marka Dunlop.
  • Zgodność z zaleceniami producenta – ogumienie należy dobierać zgodnie z zaleceniami producenta, co do nośności i rekomendowanego indeksu prędkości. Użytkowanie opon, które są niezgodne z zaleceniami będą obniżać komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także parametry samochodu.

Wyniki w testach, opinie kierowców – wybór odpowiedniego ogumienia pozwala potwierdzić rankingi innych kierowców czy wyniki testów.

Opony – jakie wybrać?

  • Nowe – zakup nowego ogumienia to najlepsze z możliwych rozwiązań. Opony z rynku z pierwotnego rynku mają odpowiedni głęboki bieżnik i charakteryzują się wysoką żywotnością. Opony tego typu objęte są gwarancją producenta.
  • Używane – jeśli chcemy zaoszczędzić możemy zdecydować się na ogumienie z drugiej ręki. Przed zakupem dowiedzmy się, jednak jak najwięcej o oponach – prześledźmy ich stan techniczny, parametry i oznaczenia.
  • Bieżnikowane (tzw. nalewki) –  bieżnikowanie to zabieg, dzięki któremu opona może odzyskać pierwotne właściwości poprzez nałożenie nowego bieżnika w miejsce zużytego. Decydując się na tego typu ogumienie, warto postawić na profesjonalną firmę, która oferuje tego typu usługi.

Wybór opon dostępnych na rynku jest bardzo zróżnicowany. Dzięki temu mamy możliwość  znalezienia ogumienia optymalnego, zarówno pod względem właściwości użytkowych, jak i ceny. Opony wysokiej jakości to gwarancja bezawaryjnego działania i niezawodności, niezależnie od sytuacji zaistniałej na drodze.