Zobacz, ile zapłacisz w OC za markę Twojego samochodu

Planujesz zakup pojazdu? Analizujesz opinie innych użytkowników? Sprawdzasz ceny części zamiennych? Do listy pytań musisz dołączyć pytanie o wysokość składki OC dla danej marki, bowiem przy cenie OC marka ma znaczenie.

Jakie marki są najtańsze przy ubezpieczeniu OC, a jakie najdroższe? Sprawdzimy w poniższym artykule. Marka to jednak nie wszystko, ważnym czynnikiem wskazującym cenę OC jest także pojemność pojazdu oraz wiek i historia ubezpieczeniowa właściciela.

BMW najdroższe

Z danych w rankingu rankomat.pl dotyczącym cen ubezpieczeń komunikacyjnych w I kwartale tego roku wynika, że BMW jest marką, która generuje najwyższe stawki na OC. Średnia składka za ten pojazd wyniosła 920 zł. Jest to cena o 32,9 % wyższa od średniej ceny OC w kraju (692 zł).

Nie tylko właściciele BMW płacą zwyżkę za markę

Na drugim miejscu pod względem wysokości składki uplasowało się Audi. Właściciele tej marki musieli zapłacić za OC średnio 783 zł. Jest to powyżej średniej, czyli 692 zł. Kolejną marką z wysoką składką jest Volkswagen – właściciele płacili średnio 683 zł. Jest to już kwota dużo niższa od BMW i Audi. Kwota jest też niższa od średniej ceny OC. Kierowcy Forda (stawka 677 zł), Peugeota (670 zł)i Opla (657 zł) uplasowali się w środku rankingu cen OC marek pojazdów.

Najtańsze polisy na Skodę

Skoda jest najbardziej „lubianą” marką przez towarzystwa. Średnia składka wyniosła 620 zł. Za Skodą w rankingu uplasowali się Toyota i Fiat ze składką 626 zł. Kolejne miejsca z najtańszym OC zajęło Renault (627 zł) oraz Citroen (646 zł).

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze ubezpieczenie Skody będzie najtańsze. Na cenę OC mają wpływ różne czynniki i to składowa tych elementów obrazuje końcową składkę OC. Indywidualne przypadki mogą się różnić od rankingu, jednak podane wyżej średnie składki pochodzą z danych zbieranych przez pierwszy kwartał tego roku.

Także pojemność ma znaczenie

Marka nie jest jedynym wyznacznikiem ceny OC. Duże znaczenie ma także pojemność. Pojazdy z silnikiem o pojemności większej niż 3 l generują największą zwyżkę za OC. Średnia składka za OC takiego samochodu wyniosła w pierwszym kwartale tego roku 954 zł. Niewiele niższa składka należała do kierowców pojazdów z silnikiem od 2,6 l do 3 l – 944 zł. Duży spadek składki można zauważyć przy silniku od 2 l do 2,5 l. Cena wyniosła 741 zł. Najtańsze polisy mogli kupić kierowcy pojazdów z silnikiem do 1 l. Cena OC to średnio 521 zł. Za silnik do 1,5 l kierowcy płacili 607 zł, a za pojemność do 1,9 l 671 zł.

Szkodowi płacą więcej

Nawet przy najtańszej marce pojazdu właściciel z wysoką liczbą szkód będzie musiał zapłacić więcej za OC. Średnia cena polisy dla kierowcy, który nie miał żadnej szkody to 630 zł. Przy jednej szkodzie cena szybuje w górę. Składka to już 953 zł. Dla kierowców z dwoma szkodami na koncie ubezpieczyciele przygotowali składkę 1342 zł. Rekordziści, którzy w historii ubezpieczeniowej mają trzy szkody, musieli zapłacić 1915 zł.

Wiek kierowcy ma znaczenie

Im młodszy kierowca, tym większą składkę musi zapłacić. Najbardziej narażeni na wysokie stawki OC są kierowcy do 25 roku życia. Osiemnastolatkowie, którzy niedawno zdali prawo jazdy i będą prowadzić samochód mogą zapłacić za OC nawet kilka tysięcy. Z danych rankingu wynika, że średnia składka dla najmłodszych kierowców wyniosła 1674 zł. Jest to aż 184,7% więcej niż średnia stawka OC w kraju. Trochę starsi kierowcy (grupa wiekowa 26-35 lat) płacili za OC mniej, bo ok. 725 zł. Stawka za OC zmniejsza się z wiekiem – grupa 36-55 lat płaciła ok. 600 zł. Najtańsze składki zapłacili kierowcy powyżej 56 roku życia. Średnia stawka wyniosła 588 zł.

Dlaczego młodzi płacą więcej?

Z danych statystycznych wynika, że sprawcami większej liczby wypadków są młodzi kierowcy. Dlatego ubezpieczyciele stosują zwyżkę dla kierowców z tej grupy wiekowej. Niedoświadczenie z połączeniu z brawurą i możliwościami pojazdu stanowi zagrożenie na drodze. Im wyższa prędkość, tym większa możliwość na spowodowanie wypadku, a co za tym idzie – szkody osobowe i materialne. Ryzyko jest duże, dlatego ubezpieczyciele stosują wysokie stawki za OC.

Kumulacja czynników wpływających na wzrost składki

Jeżeli młody kierowca kupi jedną z najdroższych marek, np. BMW lub Audi, dodatkowo z wysoką pojemnością silnika, stawka za OC może poszybować w górę. Bezpieczniejszym rozwiązaniem dla młodych, a na pewno tańszym jest zakup pojazdu marki, która nie wpływa na wzrost składki, dodatkowo z małą pojemnością silnika (https://rankomat.pl/tanie-oc). Po uzyskaniu zniżek oraz kilku latach doświadczenia stawka OC nie będzie tak wysoka nawet na pojazd najdroższej marki. Zawsze przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych i wybrać tanie OC.

Podsumowanie

  1. Najdroższe marki to BMW, Audi. Najtańsze marki to Skoda, Toyota, Fiat.

  2. Najwięcej płacą kierowcy, którzy mają pojazdy z wysoką pojemnością silnika, najmniej z niską pojemnością silnika.

  3. Szkodowi kierowcy płacą najwięcej. Bezpieczna jazda skutkuje niską składką za OC.

  4. Młodzi kierowcy płacą najwięcej, starsi bardziej doświadczeni mogą liczyć na zniżki.

  5. Przy zakupie OC warto skorzystać z porównywarki rankomat.pl i wybrać najtańsze OC.