Zaawansowane, imponujące konstrukcje dzisiejszych silników sprawiają, że łańcuch rozrządu pracuje pod dużym obciążeniem. To ważne, aby szybko reagować i naprawiać wszelkie usterki, ponieważ kiedy dochodzi do uszkodzenia rozrządu, koszty są bardzo duże. Ile kosztuje wymiana łańcucha rozrządu i jak wygląda sam proces wymiany?
1. W jaki sposób rozpoznać awarię?
2. Jak wygląda wymiana łańcucha rozrządu?
3. Wymiana łańcucha rozrządu: koszty
Paradoksalnie to duża wytrzymałość łańcucha rozrządu, doprowadziła do problemów. Rozwiązanie stało się tak popularne i masowo wykorzystywane, że – jak to często bywa – jakość tych elementów znacznie spadła.
1. W jaki sposób rozpoznać awarię?
Warto wiedzieć, że usterka łańcucha, w dodatku długo bagatelizowana, nieuchronnie prowadzi do uszkodzenia silnika. Jak rozpoznać awarię?
Jeśli łańcuch rozrządu jest rozciągnięty, nadaje się do wymiany. Pojawia się wtedy specyficzny dźwięk, towarzyszący pracy silnika. Kiedy uruchamiamy samochód, może pojawić się szum, stukanie, specyficzne szuranie lub klekot. Zauważalne jest również zmniejszenie mocy silnika. Usterka w samochodach nowszej generacji, sygnowana jest zapaleniem kontrolki ”check engine”.
Dzisiaj łańcuchy nie tylko są wykonywane z gorszej jakości materiałów, ale również muszą poradzić sobie z rosnącą mocą silników. Niepokojąca, nienaturalna praca łańcucha rozrządu, sygnalizuje nadchodzącą awarię. Zwlekanie z reakcją, to w tym przypadku narażanie się na jeszcze większe koszty związane z naprawą.
2. Jak wygląda wymiana łańcucha rozrządu?
Wymiana łańcucha rozrządu trwa minimum kilku godzin. Szczególnie wtedy, gdy jeździmy używanym pojazdem i nie znamy jego historii, warto nawet w początkowym stadium problemów z tym elementem, zaufać doświadczonemu specjaliście.
Poprawne wymienienie łańcucha, często wymaga także wymiany wszystkich kół zębatych. Na początek, mechanik demontuje osłonę napędu rozrządu. Następnym krokiem, jest zablokowanie układu rozrządu. Później przychodzi kolej na odkręcenie napinacza hydraulicznego, zdemontowanie łańcucha oraz elementów prowadzących.
Podczas wymiany łańcucha, mechanik prawdopodobnie wymieni również olej silnikowy i filtr oleju, a także płyn chłodniczy.
3. Wymiana łańcucha rozrządu: koszty
Zakup samego łańcucha rozrządu nie jest dużym wydatkiem. Szwankujący łańcuch, odkryty odpowiednio wcześnie, będzie kosztował właściciela pojazdu od 200 do 600 zł. Jednak już w przypadku wymiany kół zębatych i pozostałych elementów, cena znacznie wzrasta. Warto również wziąć pod uwagę, że naprawy nie powinien dokonywać amator, a więc koszty związane z pracą profesjonalisty, także są większe.
Jeśli konieczna jest wymiana kompletnego rozrządu, to koszt będzie oscylował w okolicach 2-5 tysięcy złotych. Wyjęcie silnika, pozbawi właściciela samochodu dodatkowego 1000 lub 2 tysięcy złotych.
Łańcuch, który przeskoczy na kołach zębatych lub po prostu się zerwie, będzie to równoznaczne z kompleksowych remontem, wymagającym wydania kilkunastu, może nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jeśli chciałbyś sprawdzić ile kosztują przykładowe ceny łańcuchów rozrządu na aukcjach internetowych: znajdziesz je tutaj: https://allegro.pl/artykul/ile-kosztuje-wymiana-lancucha-rozrzadu-czy-jest-sie-czego-obawiac-9dXzO96E7uM.
Rosnąca liczba elementów to też rosnące ryzyko usterki. W natłoku codziennych zajęć, bagatelizujemy pierwsze znaki, świadczące o tym, że dzieje się coś niepokojącego. W przypadku problemów z łańcuchem rozrządu, ociąganie się może oznaczać ogromne wydatki.