Auto detailing etapy pielęgnacji pojazdu,

Czy wiesz już wszystko o detailingu swojego smochodu?
W tym temacie, przybliżymy Wam procesy i etapy prawidłowego traktowania Waszych ukochanych aut.

Zapraszamy do zadawania pytań oraz dyskusji.


1. Przygotowanie do mycia – auto zabrudzone
Produkty przydatne:

  1. Pędzle do czyszczenia
  2. Produkty All Puprose Cleaner APC
  3. Aktywna piana
  4. Pianownica ręczna Gloria FM10

Dokładnie spłucz auto wodą najlepiej pod ciśnieniem, lub dla lepszego efektu można na samochód nałożyć aktywną piane, za pomocą pianownicy ręcznej lub końcówki na myjce ciśnieniowej.

Kolejny krok to czyszczenie zakamarków.
Za pomocą pędzelka z delikatnym włosiem czyścimy miejsca trudno dostępne takie jak: grill, klamki, emblematy, wlew paliwa i wszelkie zakamarki
Do idealnego oczyszczenia użyj produktów typu APC rozcieńczonych w wodzie w odpowiednim stężeniu.

Po tej operacji spłukujemy auto jeszcze wodą pod ciśnieniem, a szczególnie miejsca w które czyściliśmy.

2.  Mycie zasadnicze samochodu
przydatne produkty

  1. Szampon do mycia
  2. Rękawica do mycia
  3. Ręcznik do osuszania

Pamiętaj by myć metodą na dwa wiadra. Jest to bardzo ważne, i tylko dzięki tej metodzie unikniesz zarysowania powierzchni lakieru na samochodzie.


cji spłukujemy element wodą.
Czasami może zdarzyć się tak, że będzie trzeba powtórzyć przeprowadzoną operacja dla uzyskania idealnego efektu.
Drobne pozostałości smoły, kleju, asfaltu czy owadów możemy usunąć glinką. Przed glinkowaniem, należy bezwzględnie usunąć pozostałości płynów do usuwania smoły, ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ na sama glinkę,

4.  Glinkowanie samochodu
Przydatne produkty

Glinkowanie to główna czynność procesu dekontaminacji lakieru.
Oczyszczenie lakieru jest bardzo ważnym elementem przed ponownym lakierowaniem, czy nakładaniem wosku czy powłoki ochronnej na lakier. Oczywiście starsze samochody wymagają większej uwagi i są bardziej zanieczyszczone, niż nowe – ale jednak te nowe prosto z salonu, też przebyły drogę transportu, stały na parkingu i też były narażone na różnego typu zanieczyszczenia, dlatego by uzyskać w pełni gładki i czysty lakier musimy go wyglinkować.

Jak glinkować?
Weź glinkę do ręki, oddziel od niej mały kawałek, i rozgnieć go w palcach. Glinka wtedy nabierze odpowiedniej temperatury i stanie się miękka. Glinka najlepiej sprawdza się w temperaturach +12 do +30st i wtedy tez najlepiej się z nimi pracuje.Można też z glinki uformować klocek o płaskiej podstawie, i trzymać ten klocek palcami, taką opcje stosują też niektórzy i uważają ją za wygodną.


W zależności od zabrudzenia niektóre firmy proponują podział glinki w/g agresywności zbierania zabrudzenia, (Bilt-Hamber, CarPRO)
ale istnieją też glinki zupełnie uniwersalne, które bardzo dobrze sprawdzają się w oczyszczeniu lakieru np: ValetPRO lub Meguiar’s, która dzieli glinki dla wszystkich lub dla profesjonalistów

Proces glinkowania należy rozpocząć od góry samochodu, bezwzględnie pamiętając o tym, że nie możesz przecierać suchego lakieru glinką. Musisz używać lubrykantu, który nada poślizg.
Najlepszym i detykowanym produktem są: Quik Detailery, ale można rówież użyć wody + parę kropli szamponu. Jednak woda plus szampon ma swoje minusy m.in. wysusza glinkę.
Spryskujemy element Quik detailerem i przecieramy go glinką, jeśli wyczujesz opór tzn ze glinka zbiera brud i zanieczyszczenia, proces ten należy powtarzać aż do momentu gdy glinka będzie ślizgać się po lakierze nie stawiając oporu.
Glinka jest wielokrotnego użytku, dlatego zabrudzony placek glink, możemy użyć ponownie. Ugniatając go w palach do środka, i formując nowy placek – który będzie od nowa działać prawidłowo. Możemy ten proces powtarzać aż do całkowitego zabrudzenia glinki.
Pamiętaj by sprawdzać stan glinki, tak by nie przerysować jakiegoś elementu mocno zabrudzoną glinka.
Gdy Twoja glinka upadnie na ziemię, należy bezwzględnie wyrzucić ją do kosza. Tak zabrudzona glinka nie nada się już do ponownego użycia.
Po wyglinkowaniu całego samochodu, należy go umyć oraz wysuszyć.

Polecane produkty:
Glinka ValetPRO
Quik Detailer Finish Kare
Butelka z atomizerem